Město Štramberk

Moravský Betlém

TJ Kotouč Štramberk - oddíl Judo

Po zrušení prvoligové soutěže mužů Judo skončila s aktivní činností většina závodníků oddílu TJ Tatra Kopřivnice.

Po zrušení prvoligové soutěže mužů Judo skončila s aktivní činností většina závodníků oddílu TJ Tatra Kopřivnice. Pár jedinců se pak prosazovalo pouze v jednotlivcích, či na hostování. Některé to vedlo také k odchodu a založení nových oddílů v okolí. Jedním z nich byl i klub TJ Kotouč Štramberk. V typicky volejbalovém městě nebyly začátky nejlehčí, ale díky pomoci tehdejšího vedení TJ - pánů Ing. Macha, Žáčka a ředitele školy pana Lišky se začalo v březnu 1984 s pravidelným cvičením pod vedením Josefa Štábla, který tento sport do Štramberka dovedl.
Žáčky cvičení bavilo a postupně se dostavily první výsledky. Zpočátku bylo nejvíce slyšet jméno Slávka Kužely a Jirky Hoffmanna a ostatní, jakoby se nechtěli nechat zahanbit, začali vozit medaile také. V té době byl přínosem příchod dalších bývalých ligařů - Zdeňka Blahuty a Jiřího Písařovice. Tehdy oddíl už čítal přes šedesát členů a také výsledky byly na vyšší úrovni ze všech koutů Československa. Prosazuje se Lukáš Holub, bratři Bajerové a z děvčat sestry Lichnovské a Šárka Janošťáková. Stále však chyběla nějaká placka z Mistrovství republiky, přestože na této soutěži máme každoročně několikanásobné zastoupení. Konečně se to podařilo v roce 1988, kdy Jiří Bajer vybojoval bronz do 83 kg na M ČR dorostu. Na ČSSR zůstává těsně pod bednou, na 5. místě, ale to jej nominovalo na velmi kvalitní turnaj "Družba". Tady s jednou výhrou obsadil 10. místo.
Po příchodu tzv. sametové revoluce to vypadalo špatně. Skončil Blahuta, potom i Písařovic a oddíl byl na spadnutí. Ale po pár rodičovských interpelacích se znovu rozjel.                        A opět skvěle. Začíná éra děvčat, zejména sester Šimkových, které pravidelně vozily medaile ze všech soutěží, včetně titulů mistryň ČR. Jana navíc přidala zlato ze silně obsazeného turnaje v maďarském Páksi. A hrnou se další medaile z mistrovských soutěží - Mira Bajer, Krista Sochová, Vendula Štáblová, Terka Žárská, Lukáš Holub, Adéla Kelnarová, Tomáš Najvar, Anna Sochová, Radek Bár, Šárka Janošťáková, Petr Bayer, Mirek Ondrejka. Někteří bodovali i vícekrát. V soutěži družstev se družstvo ml. žaček umístilo v r. 1996, společně s USK Praha, na l. místě v hodnocení oddílů ČR, starší žačky byly sedmé. Družstvo dorostenců drželo tři sezony 3. místo v soutěži KP z 10 oddílů. Zde byl největší oporou Robert Švarc. Družstvo mužů ze tří absolvovaných sezon zazářilo v r. 1997, kdy postoupilo do kvalifikace o národní ligu a umístilo se na 4. příčce. V dalších letech už družstvo nenastoupilo.
Tradičně byl oddíl pořadatelem několika soutěží. Ta největší - Prázdninový turnaj žáků - byla v devadesátých letech jednou z nejuznávanějších v celé republice. Kvůli malým prostorám jsme někdy museli s politováním někoho odříct, ale oni stejně přijeli. V roce 1989 zde ve dvou dnech startovalo 520 závodníků na třech žíněnkách. Ukázaly se tu oddíly Slovenska, Rakouska, Estonska, Polska a tehdejší SSSR, což byly děti z blízké posádky. Následovaly Novoroční turnaj dorostu a Malá cena veteránů. Taky vzorně připravené a na oplátku vzorně obsazené. Bohužel děti končily a s nimi i pomoc a obětavost jejich rodičů a pořádání soutěží skončilo. Po delší pauze se klub k pořádání vrátil, ale s méně náročnými turnaji. V květnu je to soutěž v boji        na zemi dospělých a v říjnu se utkají ti nejmenší (obě soutěže se budou konat v r. 2019 po jedenácté). Je potěšitelné, že na obou soutěžích jsou Štramberáci vidět, zvláště ve jmenovaném turnaji dospělých, kde Mira Bajer 6krát vyhrál a stále ještě patří k favoritům.
Štramberští závodníci byli také k vidění v zahraničí. Když vynecháme slovenské soutěže, kde patří vždy k těm lepším, a úspěch Jany Šimkové v Maďarsku, nelze vynechat dvě medaile dorostenců Bára a Ondrejky v Miskolci. 12 medailí žáků a žaček z estonského Viljandi. 4 medaile zacinkaly, díky Bárovi, Ondrejkovi, Bayerovi a Kelnarové, i z Vídně. Bronz Patrika Sopucha z Belgie, kde hostoval za Opavu.
Bezmedailový start mužů v Rakousku, tentokrát za FEMAX Hranice. Také soustředění ve Francii, nedaleko St. Tropez a možnost tréninku s několika tamními kluby, bylo přínosem.
V současné době náš oddíl zůstává hluboko za předchozími výsledky. Muži stárnou        a medaile, které sice stále vozí ze soutěží veteránů, pak většinou omarodí. Odvar juniorů a dorostenců se soutěží bojí, i přes jejich nasazení na tréninku. Takže výsledky leží        na bedrech žáků a benjamínků. Z nich je možno jmenovat z nedávné doby Petra Štichauera a Nikolase Matěje, kteří vloni skončili. V současné době vozí medaile Jakub Štichauer, bratři Zímové, Jonáš Kačor a Kája Vetešník. Nejnověji pak sourozenci Valerie, Danek (mistr kraje 2018) a David Markové. Jejich výkon na nedávné mezinárodní Velké ceně Žiliny byl vynikající.
A co trenéři? U mužů se během dvou let vystřídali tři vedoucí. Poslední dobou to vede pěkně Honza Lučan, ale částečně ho svazuje pracovní zaneprázdnění.  Žáky a benjamínky trénuje Josef Štábl a absolutorium zasluhuje vedoucí přípravky Ondra Stodola. Před dvěma lety převzal tuto kategorii a do prázdnin tento počet zdvojnásobil. Otázkou je jak dlouho vydrží, než přijdou na to, že sedět u obrazovky je pohodlnější.  Ale nad tím by se měli zamyslet hlavně rodiče.